top of page
Karol Drzewoszewski

Każdy stepujący na świecie zna choreografię Shim Sham. Chcielibyśmy, aby przy okazji wielu wydarzeń związanych ze stepowaniem w Polsce pod koniec można było krzyknąć "a teraz Shim Sham!", jako zaproszenie na scenę wszystkich, bez wyjątków, którzy znają kroki do wspólnego odtańczenia. Nagle pół widowni by wstało i przemieszczało się na scenę, wyciągając z torebek, plecaków, zza pazuch buty do stepowania. Czekaliby na ten moment i tylko dlatego zabrali je ze sobą, bo wiedzą i nie mogą się doczekać, że pod koniec, warsztaów, festiwalu, zawodów, czy nawet komercyjnego występu będzie napewno Shim Sham. Ale byłoby pięknie :-)

 

Inicjator - Karol Drzewoszewski 

 

SHIM - SHAM

Hymn steperów na świecie

Rozpocznij interaktywny kurs

Shim Sham już teraz !

SKĄD SIĘ WZIĄŁ SHIM SHAM? 

 

Choreografia Shim Sham to orginalna stepowana rutyna, składająca się z licznych powtórzeń. Przyjęta jako międzynarodowy hymn stepujących tancerzy, mająca silny charakter integrujący.

 

Shim Sham stworzony w późnych latach 20’ XX wieku przez Leonard'a Reed'a i Willie'go Bryant'a. Zrodził się z podstawowych stepujących rutyn nazywanych wtedy „Goofus", które autorzy wykonywali wraz z trupą „Whitman Sisters”. W latach 30’ na wielu scenach zaprezentowano Shim Sham, dzięki czemu zyskał ogromną popularność wśród muzyków, wokalistów i tancerzy. Każdy chciał wykonać pod koniec show ostatnią wspólną choreografię.   W 1931 roku w nowojorskim nocnym klubie „ onnie Inn” pod koniec show do wspólnego odtańczenia Shim Sham zostali zaproszeni wszyscy na sali, nawet kelnerzy. Tak to podziałało na gości, że tańczyli Shim Sham do białego rana.

Karol Drzewoszewski

i słuchacze PPSWA

solo - acapella - shim-sham

bottom of page